Thunderbolt Hexagon Head Anchor 60 x 10mm Zinc Yellow Passivated
SKU: TBV35160
Thunderbolt Hexagon Head Anchor 60 x 10mm (L x Dia) Zinc Yellow Passivated 100 Pieces is ideal for fastening small items. It is easily removable which is suitable for construction materials, including concrete, stone, bricks, and blocks. This original, threaded anchor can be fit near the edges.
Features & benefits
- Self tapping action provides safe anchorage
- Corrosion resistant
IDTBV35160
Tools & Fixings > Fixings & Fasteners > Nuts, Bolts & Washers > Thunderbolt Hexagon Head Anchor 60 x 10mm Zinc Yellow Passivated
https://www.jewson.co.uk/p/thunderbolt-hexagon-head-anchor-60-x-10mm-zinc-yellow-passivated-TBV35160
Thunderbolt Hexagon Head Anchor 60 x 10mm (L x Dia) Zinc Yellow Passivated 100 Pieces is ideal for fastening small items. It is easily removable which is suitable for construction materials, including concrete, stone, bricks, and blocks. This original, threaded anchor can be fit near the edges.
Features & benefits
- Self tapping action provides safe anchorage
- Corrosion resistant
Specifications
| Product Name | Thunderbolt Hexagon Head Anchor 60 x 10mm Zinc Yellow Passivated |
| Brand | Thunderbolt |
| Product Type | Bolts |
| Manufacturer Name | Owlett-Jaton |
| Manufacturer Part Number | ZZV35160 |
| Materials | Metal |
| Range | Anchor Bolts |
| Colour | Yellow |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Finish | Zinc Yellow Passivated |
| Product Length | 60 mm |
| Diameter | 10 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |