Unifix M12 Cup Square Carriage Bolt with Nut 100mm Bright Zinc Plated
SKU: BCD12100
The Unifix M12 Cup Square Carriage Bolt with Nut 100mm Bright Zinc Plated (Pack of 25) is designed with mushroom head. With M12 thread size, the square neck prevents twisting in timber and is manufactured from high quality steel ensuring its excellent strength.
Features & benefits
- Prevents abrasion
- Corrosion resistant
- Designed with mushroom head
- Square neck prevents twisting in timber
- High quality steel ensuring excellent strength
IDBCD12100
Tools & Fixings > Fixings & Fasteners > Nuts, Bolts & Washers > Unifix M12 Cup Square Carriage Bolt with Nut 100mm Bright Zinc Plated
https://www.jewson.co.uk/p/timco-cup-square-carriage-bolt-and-nut-din-603-m12-100mm-l-BCD12100
The Unifix M12 Cup Square Carriage Bolt with Nut 100mm Bright Zinc Plated (Pack of 25) is designed with mushroom head. With M12 thread size, the square neck prevents twisting in timber and is manufactured from high quality steel ensuring its excellent strength.
Features & benefits
- Prevents abrasion
- Corrosion resistant
- Designed with mushroom head
- Square neck prevents twisting in timber
- High quality steel ensuring excellent strength
Specifications
| Product Name | Unifix M12 Cup Square Carriage Bolt with Nut 100mm Bright Zinc Plated |
| Brand | Unifix |
| Product Type | Bolts |
| Manufacturer Name | Owlett-Jaton |
| Manufacturer Part Number | CSXD12 100 |
| EAN | 5014796472850 |
| Compliance Approvals | DIN 603 |
| Materials | Mild Steel |
| Range | Carriage Bolts |
| Colour | Silver |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 25 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Bright Zinc Plated |
| Product Length | 100 mm |
| Diameter | 12 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |