Unifix M8 Cup Square Carriage Bolt with Nut 100mm Bright Zinc Plated Pack of 50
SKU: BCD08100
Unifix M8 Cup Square Carriage Bolt with Nut 100mm Bright Zinc Plated Pack of 50 is designed with mushroom head, and the square neck of the M8 thread size prevents twisting in timber. Manufactured from high quality steel ensuring it's excellent strength.
Features & benefits
- Corrosion resistant
- Steel material makes it durable
- Prevents abrasion
IDBCD08100
Tools & Fixings > Fixings & Fasteners > Nuts, Bolts & Washers > Unifix M8 Cup Square Carriage Bolt with Nut 100mm Bright Zinc Plated Pack of 50
https://www.jewson.co.uk/p/timco-cup-square-carriage-bolt-and-nut-din-603-m8-100mm-l-BCD08100
Unifix M8 Cup Square Carriage Bolt with Nut 100mm Bright Zinc Plated Pack of 50 is designed with mushroom head, and the square neck of the M8 thread size prevents twisting in timber. Manufactured from high quality steel ensuring it's excellent strength.
Features & benefits
- Corrosion resistant
- Steel material makes it durable
- Prevents abrasion
Specifications
| Product Name | Unifix M8 Cup Square Carriage Bolt with Nut 100mm Bright Zinc Plated Pack of 50 |
| Brand | Unifix |
| Product Type | Bolts |
| Manufacturer Name | Owlett-Jaton |
| Manufacturer Part Number | 08100CB |
| EAN | 5014196472355 |
| Compliance Approvals | DIN 603 |
| Materials | Steel |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Carriage Bolts |
| Colour | Silver |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 50 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Applicable Standards | ISO 9001 |
| Finish | Bright Zinc Plated |
| Product Length | 100 mm |
| Diameter | 8 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |