TIMCO Hex Head Multi-Fix Bolt Micro Plating 100 x 12mm
SKU: LMF12100
TIMCO Hex Head Multi-Fix Bolt Micro Plating 100 x 12mm (L x Dia) is a stress free non-expansion fixing for heavy duty anchoring. Suitable for use with concrete, brick, stone, wood and concrete block. Ideal for bolts in place without the need for marking out, removal and repositioning.
Features & benefits
- High-low parallel threads for ease of insertion
- Micro plating technology gives a higher resistance to corrosion
IDLMF12100
Tools & Fixings > Fixings & Fasteners > Nuts, Bolts & Washers > TIMCO Hex Head Multi-Fix Bolt Micro Plating 100 x 12mm
https://www.jewson.co.uk/p/timco-hex-head-multi-fix-bolts-micro-plating-100-x-12mm-silver-LMF12100
TIMCO Hex Head Multi-Fix Bolt Micro Plating 100 x 12mm (L x Dia) is a stress free non-expansion fixing for heavy duty anchoring. Suitable for use with concrete, brick, stone, wood and concrete block. Ideal for bolts in place without the need for marking out, removal and repositioning.
Features & benefits
- High-low parallel threads for ease of insertion
- Micro plating technology gives a higher resistance to corrosion
Specifications
| Product Name | TIMCO Hex Head Multi-Fix Bolt Micro Plating 100 x 12mm |
| Brand | TIMCO |
| Product Type | Bolts |
| Manufacturer Name | TIMCO |
| Manufacturer Part Number | MF12100 |
| EAN | 5055331827432 |
| Compliance Approvals | CE Marked |
| Materials | Steel |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Concrete Bolts |
| Colour Family | Metals |
| Colour | Silver |
| Application | Interior/External |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Exterior (Silver Organic) |
| Recyclable | Yes |
| Product Length | 100 mm |
| Diameter | 12 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |