TIMCO Multi-Fix Bolt Hex Head Screw 150 x 12mm (L x Diameter) Box of 25
SKU: LMF12150
TIMCO Multi-Fix Bolt Hex Head Screw 150 x 12mm (L x Dia) Box of 25 is made from high quality material making it strong and long lasting. It is ideal for use on a wide range of surfaces like concrete, brick, stone, block and wood. The bolt has been micro plated with ruspert silver making it highly durable. The screw doesn't expand after installation making it easy to adjust or remove if not properly installed.
Features & benefits
- High-low threads for easy insertion
- Corrosion resistant
IDLMF12150
Tools & Fixings > Fixings & Fasteners > Nuts, Bolts & Washers > TIMCO Multi-Fix Bolt Hex Head Screw 150 x 12mm (L x Diameter) Box of 25
https://www.jewson.co.uk/p/timco-multi-fix-bolt-hex-head-screws-150-x-12mm-pack-of-25-LMF12150
TIMCO Multi-Fix Bolt Hex Head Screw 150 x 12mm (L x Dia) Box of 25 is made from high quality material making it strong and long lasting. It is ideal for use on a wide range of surfaces like concrete, brick, stone, block and wood. The bolt has been micro plated with ruspert silver making it highly durable. The screw doesn't expand after installation making it easy to adjust or remove if not properly installed.
Features & benefits
- High-low threads for easy insertion
- Corrosion resistant
Specifications
| Product Name | TIMCO Multi-Fix Bolt Hex Head Screw 150 x 12mm (L x Diameter) Box of 25 |
| Brand | TIMCO |
| Product Type | Bolts |
| Manufacturer Name | TIMCO |
| Manufacturer Part Number | MF12150 |
| EAN | 5055331827456 |
| Compliance Approvals | CE Marked |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Concrete Bolts |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 25 |
| Country Of Origin | TW-Taiwan |
| Finish | Exterior (Silver Organic) |
| Recyclable | Yes |
| Product Weight | 3.616 kg |
| Product Length | 150 mm |
| Diameter | 12 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |