TIMCO Self-Drilling Wing-Tip Steel to Timber Light Section Silver Screws - 5.5 x 85
SKU: TIM32193
Specifically designed to attach wood to light section steel (Max. 5mm). Coarse self-tapping thread with wings designed to ream out the timber, so the screw can achieve Max. R.P.M. without burning out. When the wings hit the metal they will break off to permit the thread to self-tap into the metal.
Features & benefits
- Coarse self-tapping thread with wings designed to ream out the timber, so the screw can achieve Max. R.P.M. without burning out.
- For use in clean, dry & low humidity environments
IDTIM32193
Tools & Fixings > Fixings & Fasteners > Screws > TIMCO Self-Drilling Wing-Tip Steel to Timber Light Section Silver Screws - 5.5 x 85
https://www.jewson.co.uk/p/timco-self-drilling-wing-tip-steel-to-timber-light-section-silver-screws-5-5-x-85-TIM32193
Specifically designed to attach wood to light section steel (Max. 5mm). Coarse self-tapping thread with wings designed to ream out the timber, so the screw can achieve Max. R.P.M. without burning out. When the wings hit the metal they will break off to permit the thread to self-tap into the metal.
Features & benefits
- Coarse self-tapping thread with wings designed to ream out the timber, so the screw can achieve Max. R.P.M. without burning out.
- For use in clean, dry & low humidity environments
Specifications
| Product Name | TIMCO Self-Drilling Wing-Tip Steel to Timber Light Section Silver Screws - 5.5 x 85 |
| Brand | TIMCO |
| Product Type | Timber Construction Screws |
| Manufacturer Name | TIMCO |
| Manufacturer Part Number | LW85B |
| EAN | 5055017532193 |
| Materials | Case & Core Hardened Carbon Steel |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Colour | Silver |
| Pack Quantity | 100 |
| Country Of Origin | TW-Taiwan |
| Finish | Zinc |
| Recyclable | No |
| Renewable | No |
| Age Restricted Product | No |
| Product Weight | 1.12 kg |
| Product Length | 85 mm |
| Diameter | 5.5 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |