Timloc 6m Roll Out Dry Fix Hip Kit Black
SKU: RFVTC760
Timloc 6m Roll Out Dry Fix Hip Kit Black
Features & benefits
- Preassembled fixing screws and clamping plates
- Ridge union with adjustable clip positions for ridge tile thickness
- Universal ridge batten strap for ease and flexibility
- Long lasting, reliable and virtually maintenance free
IDRFVTC760
Building Materials > Roofing > Roofing Ventilation > Timloc 6m Roll Out Dry Fix Hip Kit Black
https://www.jewson.co.uk/p/timloc-6m-roll-out-dry-fix-hip-kit-black-RFVTC760
Timloc 6m Roll Out Dry Fix Hip Kit Black
Features & benefits
- Preassembled fixing screws and clamping plates
- Ridge union with adjustable clip positions for ridge tile thickness
- Universal ridge batten strap for ease and flexibility
- Long lasting, reliable and virtually maintenance free
Specifications
| Product Name | Timloc 6m Roll Out Dry Fix Hip Kit Black |
| Brand | Timloc |
| Manufacturer Name | Timloc |
| Manufacturer Part Number | 54710 |
| EAN | 5036889027413 |
| Compliance Approvals | ISO 14001 |
| Materials | Polypropylene |
| Range | Dry Fix |
| Colour | Black |
| Application | External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Width | 290 mm |
| Product Weight | 5.58 kg |
| Product Height | 342 mm |
| Product Length | 1200 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |