Timloc Ambi-Verge Eaves Starter Brown
SKU: RFVTC755
The Timloc universal dry fix verge system for profiled roof tiles. A robust, attractive and weather-resistant verge system alternative to wet mortar bedding.
Features & benefits
- Eaves starter to be installed at the beginning of each sloping run
- Universally fitted on the left or right hand side of the roof
- Fits close to gutters at the eaves level
- Integrated gutter section
- Allows virtually all weather installation
- Maintains consistently smart appearance
- Not impacted by building settlement
- Meets mechanical fix legislation requirements
- Helping to meet BS 5534 Code of practice for slating and tiling
- Complies with all other relevant regulations and standards
- Manufactured to BS EN ISO 9001 and BS EN ISO 14001
IDRFVTC755
Building Materials > Roofing > Roofing Ventilation > Timloc Ambi-Verge Eaves Starter Brown
https://www.jewson.co.uk/p/timloc-ambi-verge-eaves-starter-brown-RFVTC755
The Timloc universal dry fix verge system for profiled roof tiles. A robust, attractive and weather-resistant verge system alternative to wet mortar bedding.
Features & benefits
- Eaves starter to be installed at the beginning of each sloping run
- Universally fitted on the left or right hand side of the roof
- Fits close to gutters at the eaves level
- Integrated gutter section
- Allows virtually all weather installation
- Maintains consistently smart appearance
- Not impacted by building settlement
- Meets mechanical fix legislation requirements
- Helping to meet BS 5534 Code of practice for slating and tiling
- Complies with all other relevant regulations and standards
- Manufactured to BS EN ISO 9001 and BS EN ISO 14001
Specifications
| Product Name | Timloc Ambi-Verge Eaves Starter Brown |
| Brand | Ambi-Verge |
| Product Type | Universal Dry Fix Verge System |
| Manufacturer Name | Timloc Building Products |
| Manufacturer Part Number | 99155 |
| EAN | 5036889027178 |
| Materials | UV protected and colour fast polypropylene |
| Commercial Or Domestic Use | Domestic |
| Range | Ambi-Verge Eaves Starter |
| Colour | Brown |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Great Britain |
| Recyclable | Yes |
| Product Width | 53 mm |
| Product Weight | 0.71 kg |
| Product Height | 149 mm |
| Product Length | 145 mm |
Downloads
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |