The Timloc universal dry fix verge system designed for use with profiled roof tiles, offering a robust, attractive and weather resistant alternative to traditional wet mortar bedding. Its ambidextrous design eliminates the need of left and right handed units.
Timloc Ambi-Verge Unit Black
- Universal installation – LH & RH sides are interchangeable.
- Long lasting, reliable and virtually maintenance free.
- Protects against wind uplift, water ingress and general deterioration.
- Easy, fast, clean and generally safer mortar free installation.
- Allows virtually all weather installation
- Strong but supple for easy flexing and sliding along the tiles
- Secure fit around the tile reassurance
- Maintains consistently smart appearance
- Meets mechanical fix legislation requirements
- Helping to meet BS 5534 Code of practice for slating and tiling
- Complies with all other relevant regulations and standards
- Manufactured to BS EN ISO 9001 and BS EN ISO 14002
- Independently tested and complies with BS8613
The Timloc universal dry fix verge system designed for use with profiled roof tiles, offering a robust, attractive and weather resistant alternative to traditional wet mortar bedding. Its ambidextrous design eliminates the need of left and right handed units.
- Universal installation – LH & RH sides are interchangeable.
- Long lasting, reliable and virtually maintenance free.
- Protects against wind uplift, water ingress and general deterioration.
- Easy, fast, clean and generally safer mortar free installation.
- Allows virtually all weather installation
- Strong but supple for easy flexing and sliding along the tiles
- Secure fit around the tile reassurance
- Maintains consistently smart appearance
- Meets mechanical fix legislation requirements
- Helping to meet BS 5534 Code of practice for slating and tiling
- Complies with all other relevant regulations and standards
- Manufactured to BS EN ISO 9001 and BS EN ISO 14002
- Independently tested and complies with BS8613
| Product Name | Timloc Ambi-Verge Unit Black |
| Brand | Ambi-Verge |
| Product Type | Universal Dry Fix Verge System |
| Manufacturer Name | Timloc Building Products |
| Manufacturer Part Number | 99143 |
| EAN | 5036889027055 |
| Compliance Approvals | ISO 14001 |
| Materials | UV protected and colour fast polypropylene |
| Commercial Or Domestic Use | Domestic |
| Range | Ambi-Verge Unit |
| Colour | Black |
| Application | External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Great Britain |
| Recyclable | Yes |
| Product Width | 175 mm |
| Product Weight | 0.2 kg |
| Product Height | 50 mm |
| Product Length | 410 mm |
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |