Timloc Eaves Vent Roll Out Rafter Tray 6m x 600 x 25mm Black
SKU: RFVTC730
Timloc Eaves Vent Roll Out Rafter Tray 6m x 600 x 25mm (L x W x D) Black is used to prevent the build up of condensation in the roof path. It offers clear ventilation of air path in the eaves and ensures space is not blocked by roof insulation.
Features & benefits
- Prevents loft insulation from being pushed up
- BBA Approved
- Durable, totally resistant to decay, easy to fit
- Supplied in convenient 6m rolls
IDRFVTC730
Building Materials > Roofing > Roofing Ventilation > Timloc Eaves Vent Roll Out Rafter Tray 6m x 600 x 25mm Black
https://www.jewson.co.uk/p/timloc-eaves-vent-roll-out-rafter-tray-6m-x-600-x-25mm-black-RFVTC730
Timloc Eaves Vent Roll Out Rafter Tray 6m x 600 x 25mm (L x W x D) Black is used to prevent the build up of condensation in the roof path. It offers clear ventilation of air path in the eaves and ensures space is not blocked by roof insulation.
Features & benefits
- Prevents loft insulation from being pushed up
- BBA Approved
- Durable, totally resistant to decay, easy to fit
- Supplied in convenient 6m rolls
Specifications
| Product Name | Timloc Eaves Vent Roll Out Rafter Tray 6m x 600 x 25mm Black |
| Brand | Timloc |
| Manufacturer Name | Timloc |
| Manufacturer Part Number | 1131 |
| EAN | 5036889020940 |
| Compliance Approvals | ISO 14001 |
| Materials | uPVC |
| Range | Rafter Tray |
| Colour | Black |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 5 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Width | 150 mm |
| Product Weight | 1.5 kg |
| Product Height | 150 mm |
| Product Length | 6000 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |