Timloc Plastic Interlocking Airbrick 9 x 3" Black
SKU: RFVTC502
Timloc Plastic Interlocking Airbrick 9 x 3" (L x W) Black, provides effective ventilation. The airbrick is used with telescopic underfloor vent to provide ventilation below suspended ground floors. It is also used with cavity sleeves for ventilation through external walls of a building.
Features & benefits
- Unique stepped front grille greatly reduces the entry of wind driven rain
- Available in a range of colours to blend in with various brick types
- Equivalent area of 6170mm2 per air brick
- Integral clip together facility allows multiple airbricks to be stacked to form 9” x 6” and 9” x 9” sizes
- Easy to handle due to product's light weight
IDRFVTC502
Building Materials > Roofing > Roofing Ventilation > Timloc Plastic Interlocking Airbrick 9 x 3" Black
https://www.jewson.co.uk/p/timloc-plastic-interlocking-airbrick-9-x-3-black-RFVTC502
Timloc Plastic Interlocking Airbrick 9 x 3" (L x W) Black, provides effective ventilation. The airbrick is used with telescopic underfloor vent to provide ventilation below suspended ground floors. It is also used with cavity sleeves for ventilation through external walls of a building.
Features & benefits
- Unique stepped front grille greatly reduces the entry of wind driven rain
- Available in a range of colours to blend in with various brick types
- Equivalent area of 6170mm2 per air brick
- Integral clip together facility allows multiple airbricks to be stacked to form 9” x 6” and 9” x 9” sizes
- Easy to handle due to product's light weight
Specifications
| Product Name | Timloc Plastic Interlocking Airbrick 9 x 3" Black |
| Brand | Timloc |
| Manufacturer Name | Timloc |
| Manufacturer Part Number | 1201ABBL |
| EAN | 5036889006517 |
| Compliance Approvals | BS EN 13141-1 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials |
Thermoplastic
Polypropylene |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Airbrick |
| Colour | Black |
| Application | External |
| Pack Quantity | 20 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Plastic |
| Product Width | 215 mm |
| Product Weight | 0.12 kg |
| Product Height | 69 mm |
| Product Length | 60 mm |
| Moisture Resistant | Yes |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |