Timloc Telescopic Underfloor Rear Extension 115 x 65mm Black
SKU: RFVTC501
Timloc Telescopic Underfloor Rear Extension 115 x 65mm (L x H) Black is designed to provide horizontal extension to the ventilator. Manufactured from strong polypropylene. This UV stabilised extension forms a longer section by slotting together and does not restrict any air flow through the ventilator. It usually fits between airbrick and upper front opening of the telescopic underfloor ventilator.
Features & benefits
- Purpose-made accessories eliminate the need for on site modifications
- Lightweight and easy to handle
- Does not restrict airflow through the main telescopic underfloor ventilator
- Durable and totally resistant to decay
IDRFVTC501
Building Materials > Roofing > Roofing Ventilation > Timloc Telescopic Underfloor Rear Extension 115 x 65mm Black
https://www.jewson.co.uk/p/timloc-telescopic-underfloor-rear-extension-115-x-65mm-black-RFVTC501
Timloc Telescopic Underfloor Rear Extension 115 x 65mm (L x H) Black is designed to provide horizontal extension to the ventilator. Manufactured from strong polypropylene. This UV stabilised extension forms a longer section by slotting together and does not restrict any air flow through the ventilator. It usually fits between airbrick and upper front opening of the telescopic underfloor ventilator.
Features & benefits
- Purpose-made accessories eliminate the need for on site modifications
- Lightweight and easy to handle
- Does not restrict airflow through the main telescopic underfloor ventilator
- Durable and totally resistant to decay
Specifications
| Product Name | Timloc Telescopic Underfloor Rear Extension 115 x 65mm Black |
| Brand | Timloc |
| Manufacturer Name | Timloc |
| Manufacturer Part Number | 1206 |
| EAN | 5036889006654 |
| Compliance Approvals | ISO 14001 |
| Materials | Polypropylene |
| Range | Telescopic Underfloor Ventilation |
| Colour | Black |
| Application | External |
| Pack Quantity | 20 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Width | 215 mm |
| Product Weight | 0.124 kg |
| Product Height | 123 mm |
| Product Length | 50 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |