Tobermore Beaufort Paving Slab 400 x 400 x 40mm Natural
SKU: LSTOB134
These flags have a timeless appearance providing an modern, stylish feel. Featuring PrimeTop, the Beaufort flags employ a hardened layer that is resistant to wear and tear to ensure a pristine look. In addition, Beaufort flags will not suffer from efflorescence which is unsightly thanks to the Ef-Stop vapour-curing process.
Features & benefits
- Natural contoured appearance
- Textured, modern appearance which resembles the aesthetic of natural stone
- Natural, muted colour range
- Suitable for use on paths and patios
IDLSTOB134
Landscaping > Driveways & Garden Paving > Garden Paving > Concrete Paving Slabs > Tobermore Beaufort Paving Slab 400 x 400 x 40mm Natural
https://www.jewson.co.uk/p/tobermore-beaufort-paving-slab-400-x-400-x-40mm-natural-LSTOB134
These flags have a timeless appearance providing an modern, stylish feel. Featuring PrimeTop, the Beaufort flags employ a hardened layer that is resistant to wear and tear to ensure a pristine look. In addition, Beaufort flags will not suffer from efflorescence which is unsightly thanks to the Ef-Stop vapour-curing process.
Features & benefits
- Natural contoured appearance
- Textured, modern appearance which resembles the aesthetic of natural stone
- Natural, muted colour range
- Suitable for use on paths and patios
Specifications
| Product Name | Tobermore Beaufort Paving Slab 400 x 400 x 40mm Natural |
| Brand | Tobermore |
| Product Type | Concrete Paving |
| Manufacturer Name | Tobermore Concrete Products Ltd |
| Manufacturer Part Number | FOB40040NAT |
| Compliance Approvals | BS EN 1338:2003 |
| Materials | Concrete |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Beaufort |
| Colour Family | Greys |
| Colour | Natural |
| Application | External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Contoured |
| Product Width | 400 mm |
| Product Weight | 16.12 kg |
| Product Length | 400 mm |
| Thickness | 40 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |