Tobermore Kerb Small 125 x 127 x 100mm Charcoal
SKU: LSTOB197
This smaller kerb is perfect for creating smooth and even edges, with the smaller kerbing system being vital for projects that require finer details. Ideal for DIY projects, the dual purpose kerb is easy to install and offers a variety of laying possibilities.
Features & benefits
- Versatile, small smooth surface
- Versatile and aesthetic alternative to traditional concrete kerbs
- Various laying options available
- Striking charcoal colour-way
IDLSTOB197
Landscaping > Driveways & Garden Paving > Path & Kerb Edging Stones > Tobermore Kerb Small 125 x 127 x 100mm Charcoal
https://www.jewson.co.uk/p/tobermore-kerb-small-125-x-127-x-100mm-charcoal-LSTOB197
This smaller kerb is perfect for creating smooth and even edges, with the smaller kerbing system being vital for projects that require finer details. Ideal for DIY projects, the dual purpose kerb is easy to install and offers a variety of laying possibilities.
Features & benefits
- Versatile, small smooth surface
- Versatile and aesthetic alternative to traditional concrete kerbs
- Various laying options available
- Striking charcoal colour-way
Specifications
| Product Name | Tobermore Kerb Small 125 x 127 x 100mm Charcoal |
| Brand | Tobermore |
| Product Type | Edging & Kerbs |
| Manufacturer Name | Tobermore Concrete Products |
| Manufacturer Part Number | KSCHAR |
| Compliance Approvals | BS EN 1338:2003 |
| Materials | Concrete |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Kerb Small |
| Colour Family | Greys |
| Colour | Charcoal |
| Application | External |
| Pack Quantity | 432 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Smooth |
| Coverage | 43.2 m2/l |
| Product Width | 127 mm |
| Product Weight | 3.4 kg |
| Product Length | 125 mm |
| Thickness | 100 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |