Tobermore Secura Lite Wall Coping 300/235 x 330 x 70mm Heather
SKU: BCN19752
The Secura Lite is the ideal solution when there is a need for a small retaining wall. To combat the problem of sloping sites, the retaining wall block is designed to prevent this along with the provision of an efficient use of space. Secura Lite has a warm aged finish, with a traditional look of random stone and is available in a choice of three blocks widths. A gravity retaining wall can be built with this type of design, and the mortar-free walling solution allows for easy installation.
Features & benefits
- Mortar-free retaining wall
- Easy to build and perfect for small projects
- Can be built up to a retained height of 9m
- Aged, antique random stone appearance
- Vibrant long-lasting colours
IDBCN19752
Landscaping > Driveways & Garden Paving > Path & Kerb Edging Stones > Tobermore Secura Lite Wall Coping 300/235 x 330 x 70mm Heather
https://www.jewson.co.uk/p/tobermore-secura-lite-wall-coping-300235-x-330-x-70mm-heather-BCN19752
The Secura Lite is the ideal solution when there is a need for a small retaining wall. To combat the problem of sloping sites, the retaining wall block is designed to prevent this along with the provision of an efficient use of space. Secura Lite has a warm aged finish, with a traditional look of random stone and is available in a choice of three blocks widths. A gravity retaining wall can be built with this type of design, and the mortar-free walling solution allows for easy installation.
Features & benefits
- Mortar-free retaining wall
- Easy to build and perfect for small projects
- Can be built up to a retained height of 9m
- Aged, antique random stone appearance
- Vibrant long-lasting colours
Specifications
| Product Name | Tobermore Secura Lite Wall Coping 300/235 x 330 x 70mm Heather |
| Brand | Tobermore |
| Product Type | Coping / Edging |
| Manufacturer Name | Tobermore Concrete Products Ltd |
| Manufacturer Part Number | SECCOPHEA |
| Compliance Approvals | BS EN 771-3:2011 |
| Materials | Concrete |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Secura |
| Colour Family | Greys |
| Colour | Heather |
| Application | External |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Antique |
| Product Width | 330 mm |
| Product Weight | 14.2 kg |
| Thickness | 70 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |