Tobermore Tegula Kerb Large (TKL) 200 x 127 x 100mm Heather
SKU: LSTOB097
The Tegular large kerbs feature an aged appearance as a result of the 'tumbled' manufacturing process. As a result, these kerbs are ideal for a variety of projects to add character and style. A multitude of laying options are possible due to the versatile dual purpose profile that these kerbs offer, making them a viable choice compared to traditional kerbs.
Features & benefits
- Traditional, aged effect
- Processed to give an aged, antique appearance
- Versatile and aesthetic alternative to traditional concrete kerbs
- Various laying patterns available
- Striking charcoal colour-way
IDLSTOB097
Landscaping > Driveways & Garden Paving > Path & Kerb Edging Stones > Tobermore Tegula Kerb Large (TKL) 200 x 127 x 100mm Heather
https://www.jewson.co.uk/p/tobermore-tegula-kerb-large-tkl-200-x-127-x-100mm-heather-LSTOB097
The Tegular large kerbs feature an aged appearance as a result of the 'tumbled' manufacturing process. As a result, these kerbs are ideal for a variety of projects to add character and style. A multitude of laying options are possible due to the versatile dual purpose profile that these kerbs offer, making them a viable choice compared to traditional kerbs.
Features & benefits
- Traditional, aged effect
- Processed to give an aged, antique appearance
- Versatile and aesthetic alternative to traditional concrete kerbs
- Various laying patterns available
- Striking charcoal colour-way
Specifications
| Product Name | Tobermore Tegula Kerb Large (TKL) 200 x 127 x 100mm Heather |
| Brand | Tobermore Concrete Products Ltd |
| Manufacturer Name | Tobermore Concrete Products Ltd |
| Manufacturer Part Number | TKLHEA |
| Compliance Approvals | BS EN 1338:2003 |
| Materials | Concrete |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Kerb |
| Colour Family | Greys |
| Colour | Heather |
| Application | External |
| Pack Quantity | 288 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Antique |
| Product Width | 127 mm |
| Product Weight | 5.3 kg |
| Product Length | 200 mm |
| Thickness | 100 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |