Tobermore Tegula Trio Block Paving Pack 50mm Cedar 13.65m²
SKU: LSTOB091
This particular range of block paving is both elegant and timeless with their antique look. The blocks are part of the Elegance paving range provides versatility with a wide range of colours that offer vibrancy and are long-lasting. They are ideally suited for period or modern properties. Tegular is a durable choice and is used in pathways, car parks and driveways.
Features & benefits
- Traditional style paving
- Processed to give an aged, antique appearance
- Vibrant long-lasting colours
- Suitable for both modern and traditional homes
- Suitable for use on driveways, paths and patios
IDLSTOB091
Landscaping > Driveways & Garden Paving > Block Paving > Tegula Block Paving > Tobermore Tegula Trio Block Paving Pack 50mm Cedar 13.65m²
https://www.jewson.co.uk/p/tobermore-tegula-trio-block-paving-pack-50mm-cedar-LSTOB091
This particular range of block paving is both elegant and timeless with their antique look. The blocks are part of the Elegance paving range provides versatility with a wide range of colours that offer vibrancy and are long-lasting. They are ideally suited for period or modern properties. Tegular is a durable choice and is used in pathways, car parks and driveways.
Features & benefits
- Traditional style paving
- Processed to give an aged, antique appearance
- Vibrant long-lasting colours
- Suitable for both modern and traditional homes
- Suitable for use on driveways, paths and patios
Specifications
| Product Name | Tobermore Tegula Trio Block Paving Pack 50mm Cedar 13.65m² |
| Brand | Tobermore |
| Product Type | Concrete Block Paving |
| Manufacturer Name | Tobermore Concrete Products Ltd |
| Manufacturer Part Number | TEG50CEDTRIO |
| Compliance Approvals | BS EN 1338:2003 |
| Materials | Concrete |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Tegula Trio |
| Colour Family | Browns |
| Colour | Cedar |
| Application | External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Tumbled |
| Coverage | 13.65 m2 |
| Product Width | 173 mm |
| Product Weight | 3.3 kg |
| Thickness | 50 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |