FSC Cant Rail Green Treated 3600 x 75 x 47 Green
SKU: SRGFMP36
High pressure green treated cant rail ideal for a range of fencing styles, treated to UC3 for improved durability.
Features & benefits
- Provides a robust fencing solution
- Rails should be installed a maximum of 150mm above the ground and 150mm below the top of the posts
- Fencing up to 1.2m in height requires 2 rails and above this height at least 3 rails
- FSC Certified, meaning that the timber is sourced from sustainable forests
- Made in the UK
IDSRGFMP36
Landscaping > Garden Fencing > Fence Rails & Boards > FSC Cant Rail Green Treated 3600 x 75 x 47 Green
https://www.jewson.co.uk/p/treated-cant-rail-fsc-3600-x-75-x-47-green-SRGFMP36
High pressure green treated cant rail ideal for a range of fencing styles, treated to UC3 for improved durability.
Features & benefits
- Provides a robust fencing solution
- Rails should be installed a maximum of 150mm above the ground and 150mm below the top of the posts
- Fencing up to 1.2m in height requires 2 rails and above this height at least 3 rails
- FSC Certified, meaning that the timber is sourced from sustainable forests
- Made in the UK
Specifications
| Product Name | FSC Cant Rail Green Treated 3600 x 75 x 47 Green |
| Product Type | Cant Rails |
| Manufacturer Name | BSW Timber Ltd |
| Manufacturer Part Number | F471253600E3TSSTD |
| Materials | Timber |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Colour Family | Greens |
| Colour | Green |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Sawn |
| Renewable | Yes |
| Product Width | 75 mm |
| Product Weight | 8.46 kg |
| Product Length | 3600 mm |
| Thickness | 47 mm |
| Treatment Type | UC3 Pressure Treated |
| Species | Sitka Spruce (Picea Abies) |
| Chain Of Custody Scheme | FSC |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |