TREND Digital Angle Rule
SKU: TDAR0200
Digital Angle Rule - 360 degree angle range for measuring and marking bevels, mitres and slopes. Two 200mm stainless steel rules that can be used to calculate angles quickly and accurately. Ideal for woodworking, construction and machining.
Features & benefits
- Digital display for angles
- Stainless steel rule with metric/imperial scale, rule length 200mm
- Measuring range from 000.0 degrees to 360.0 degrees, with an accuracy of 0.3 degrees
- Rule locking function
- Easy operation with two press buttons
- Auto-shut off after 6 minutes
IDTDAR0200
Tools & Fixings > Hand Tools > Measuring > TREND Digital Angle Rule
https://www.jewson.co.uk/p/trend-digital-angle-rule-TDAR0200
Digital Angle Rule - 360 degree angle range for measuring and marking bevels, mitres and slopes. Two 200mm stainless steel rules that can be used to calculate angles quickly and accurately. Ideal for woodworking, construction and machining.
Features & benefits
- Digital display for angles
- Stainless steel rule with metric/imperial scale, rule length 200mm
- Measuring range from 000.0 degrees to 360.0 degrees, with an accuracy of 0.3 degrees
- Rule locking function
- Easy operation with two press buttons
- Auto-shut off after 6 minutes
Specifications
| Product Name | TREND Digital Angle Rule |
| Brand | Trend |
| Product Type | Marking & Measuring Tools |
| Manufacturer Name | Trend |
| Manufacturer Part Number | DAR/200 |
| EAN | 5027654549698 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Aluminium |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Angle Finders |
| Model Number | DAR/200 |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | China |
| Voltage | 3 V |
| Recyclable | No |
| Renewable | No |
| Product Width | 60 mm |
| Product Weight | 208 g |
| Product Height | 30 mm |
| Product Length | 255 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |