Trigger Hook Swivel Nickel Plated 1/2"
SKU: CPL62318
Trigger Hook Swivel Nickel Plated 1/2"
Features & benefits
- Indoor & Outdoor use
- Easy to use
- Nickel Plated
IDCPL62318
Tools & Fixings > Hand Tools > Tarpaulins, Ropes & Rubble Sacks > Trigger Hook Swivel Nickel Plated 1/2"
https://www.jewson.co.uk/p/trigger-hook-swivel-nickel-plated-12-CPL62318
Trigger Hook Swivel Nickel Plated 1/2"
Features & benefits
- Indoor & Outdoor use
- Easy to use
- Nickel Plated
Specifications
| Product Name | Trigger Hook Swivel Nickel Plated 1/2" |
| Brand | Chain Products Limited (GEB) |
| Product Type | Hooks |
| Manufacturer Name | Chain Products |
| Manufacturer Part Number | CD18001 |
| Materials | Steel |
| Commercial Or Domestic Use | Domestic |
| Country Of Origin | China |
| Product Width | 25 mm |
| Product Weight | 0.04 kg |
| Product Height | 13 mm |
| Product Length | 80 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |