TuffStuff Roller Sleeve 178mm (7in) Pack of 10
SKU: RFGTSA56
These 178mm roller sleeves are used as a replacement part for TuffStuff application rollers and ideal for applying top coat resin or wide base coats. It is used for applying top coat and base coat to the roof deck, trims, expansion joints and lead flashing. In addition, it has been specially designed to resist chemicals that would normally destroy a roller sleeve.
Features & benefits
- Dense, medium-pile nylon gives good paint load and finish
- Resistant to chemicals
IDRFGTSA56
Building Materials > Roofing > Flat Roofing > TuffStuff Roller Sleeve 178mm (7in) Pack of 10
https://www.jewson.co.uk/p/tuffstuff-7-w-roller-sleeves-pack-of-10-black-RFGTSA56
These 178mm roller sleeves are used as a replacement part for TuffStuff application rollers and ideal for applying top coat resin or wide base coats. It is used for applying top coat and base coat to the roof deck, trims, expansion joints and lead flashing. In addition, it has been specially designed to resist chemicals that would normally destroy a roller sleeve.
Features & benefits
- Dense, medium-pile nylon gives good paint load and finish
- Resistant to chemicals
Specifications
| Product Name | TuffStuff Roller Sleeve 178mm (7in) Pack of 10 |
| Brand | TuffStuff |
| Manufacturer Name | Tuff Waterproofing Ltd |
| Manufacturer Part Number | TSA56 |
| EAN | 5060229492791 |
| Compliance Approvals | ISO 9001 |
| Materials | Nylon |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Roller Sleeves |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 10 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Width | 178 mm |
| Product Weight | 0.1 kg |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |