TwinQwik M20 Metric Studding 1m L are steel fasteners which is a fully threaded rod. These studding screws into threaded nuts or tapped holes which ensures easy insertion and secure grip. The screw has an invisible lubricant thread for lower driving resistance.
TwinQwik M20 Metric Studding 1m L
- Hardened twin thread prevents breakage
- Corrosion resistant
TwinQwik M20 Metric Studding 1m L are steel fasteners which is a fully threaded rod. These studding screws into threaded nuts or tapped holes which ensures easy insertion and secure grip. The screw has an invisible lubricant thread for lower driving resistance.
- Hardened twin thread prevents breakage
- Corrosion resistant
| Product Name | TwinQwik M20 Metric Studding 1m L |
| Brand | Unifix |
| Product Type | Bolts |
| Manufacturer Name | Owlett-Jaton |
| Manufacturer Part Number | IISM 20 01 |
| Materials | Steel |
| Range | Threaded Rods |
| Colour | Brown |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Length | 1 m |
| Diameter | 20 mm |
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |