DuPont Tyvek Double Sided Tape 50mm x 25m
The DuPont Tyvek Double Sided Tape 50mm x 25m (W x L) is a double-sided acrylic tape ideal for sealing overlaps and bonding Tyvek® and AirGuard® membranes to smooth surfaces.
- Impact resistant
- Waterproof
- Excellent adhesion properties under extreme humidity conditions
- Helps to boost thermal insulation in a building
The DuPont Tyvek Double Sided Tape 50mm x 25m (W x L) is a double-sided acrylic tape ideal for sealing overlaps and bonding Tyvek® and AirGuard® membranes to smooth surfaces.
- Impact resistant
- Waterproof
- Excellent adhesion properties under extreme humidity conditions
- Helps to boost thermal insulation in a building
| Product Name | DuPont Tyvek Double Sided Tape 50mm x 25m |
| Brand | Tyvek |
| Manufacturer Name | DuPont de Nemous |
| Manufacturer Part Number | D15312687 |
| EAN | 5450208027944 |
| Materials | Polymer;Acrylic |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Double Sided Tape |
| Model Number | 1310D |
| Colour | Yellow |
| Pack Quantity | 1 |
| Coverage | 1.25 m2 |
| Product Width | 25 mm |
| Product Length | 50 m |
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Delivery online is only available for orders over £100 (ex VAT)* Jewson Cash/Credit Account customers: Delivery online is free on orders over £150 (ex VAT), orders between £100-£150 incur £20 (ex VAT) delivery fee* Non-Jewson account customers: Delivery is free for orders over £200 (ex VAT), orders between £100-£200 (ex VAT) incur £40 (ex VAT) delivery fee* *Excluding Tool Hire and non-standard delivery areas. |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |