Hi-Sec Anti Snap Bump Euro Cylinder 90mm Brass 35-10-45
SKU: HUAP0490
UAP+ Double 1 Star Kitemarked Euro Cylinder in a brass finish. High-security 6 pin cylinder. Meets Police Preferred Specification and is accredited by Secured by Design. Sacrificial cut, anti-drill, anti-pick and anti-bump. Supplied with 3 keys.
Features & benefits
- Measurements: 90mm 40/50 (35-10-45)
- BSI 1* Kitemarked KM 561977
- Meets Police Preferred Specification and is accredited by Secured by Design
- Sacrificial cut, anti-drill, anti-pick and anti-bump
- Supplied with 3 keys
- Has 6 pins
IDHUAP0490
Doors & Joinery > Ironmongery > Door Locks & Security > Hi-Sec Anti Snap Bump Euro Cylinder 90mm Brass 35-10-45
https://www.jewson.co.uk/p/uap-hi-security-3545-35-10-45-anti-snap-euro-double-cylinder-lock-HUAP0490
UAP+ Double 1 Star Kitemarked Euro Cylinder in a brass finish. High-security 6 pin cylinder. Meets Police Preferred Specification and is accredited by Secured by Design. Sacrificial cut, anti-drill, anti-pick and anti-bump. Supplied with 3 keys.
Features & benefits
- Measurements: 90mm 40/50 (35-10-45)
- BSI 1* Kitemarked KM 561977
- Meets Police Preferred Specification and is accredited by Secured by Design
- Sacrificial cut, anti-drill, anti-pick and anti-bump
- Supplied with 3 keys
- Has 6 pins
Specifications
| Product Name | Hi-Sec Anti Snap Bump Euro Cylinder 90mm Brass 35-10-45 |
| Brand | UAP |
| Product Type | Cylinder |
| Manufacturer Name | UAP Limited |
| Manufacturer Part Number | ZL35/45BAS |
| Compliance Approvals | KM 561977 |
| Materials |
Brass
Stainless steel |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Euro |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Brass |
| Product Height | 65 mm |
| Product Length | 90 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |