Underground Hazard Warning Tape 365m Electric
SKU: EQPR3040
The UWT (utilinet underground warning tape) Underground Hazard Tape 365m (L) Electric is a coloured polyethylene underground marker tape with a printed warning message for marking underground buried services.
IDEQPR3040
Tools & Fixings > Access Equipment > Site Fencing > Underground Hazard Warning Tape 365m Electric
https://www.jewson.co.uk/p/underground-hazard-tape-electric-365m-EQPR3040
The UWT (utilinet underground warning tape) Underground Hazard Tape 365m (L) Electric is a coloured polyethylene underground marker tape with a printed warning message for marking underground buried services.
Specifications
| Product Name | Underground Hazard Warning Tape 365m Electric |
| Brand | Unbranded |
| Manufacturer Name | Various |
| Manufacturer Part Number | 1011370001 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Polyethylene |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Underground Warning Tape |
| Colour | Yellow |
| Application | Interior / External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Width | 150 mm |
| Product Length | 365 m |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |