Unifix Bright Oval Brad Nail 50mm 2.5kg Polybag
SKU: OWLPB420
These nails are particularly useful where there is a risk of wood splitting. Applications include joinery, skirting, flooring.
Features & benefits
- Durable, so suitable for use in heavy duty work
IDOWLPB420
Tools & Fixings > Fixings & Fasteners > Nails > Unifix Bright Oval Brad Nail 50mm 2.5kg Polybag
https://www.jewson.co.uk/p/unifix-bright-oval-brad-nails-50mm-2-5kg-polybag-OWLPB420
These nails are particularly useful where there is a risk of wood splitting. Applications include joinery, skirting, flooring.
Features & benefits
- Durable, so suitable for use in heavy duty work
Specifications
| Product Name | Unifix Bright Oval Brad Nail 50mm 2.5kg Polybag |
| Product Type | Nails |
| Manufacturer Name | Hexstone Ltd T/A Owlett-Jaton |
| Manufacturer Part Number | 9OBNTQ/095 |
| EAN | 5014196106694 |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Oval Brad Nails |
| Pack Quantity | 5 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Zinc & Yellow Passivated |
| Product Weight | 2.5 kg |
| Product Length | 50 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |