Unifix HT Set Screw/Nut & Washer M8 x 75mm Bright Zinc Plated Bag of 6
SKU: OWUB3321
This assembled set screw, washer, and nut, ideal for a multitude of applications including maintenance and repair.
Features & benefits
- Corrosion resistant
IDOWUB3321
Tools & Fixings > Fixings & Fasteners > Nuts, Bolts & Washers > Unifix HT Set Screw/Nut & Washer M8 x 75mm Bright Zinc Plated Bag of 6
https://www.jewson.co.uk/p/unifix-ht-set-screwnut-and-washer-m8-x-75mm-bright-zinc-plated-bag-of-6-OWUB3321
This assembled set screw, washer, and nut, ideal for a multitude of applications including maintenance and repair.
Features & benefits
- Corrosion resistant
Specifications
| Product Name | Unifix HT Set Screw/Nut & Washer M8 x 75mm Bright Zinc Plated Bag of 6 |
| Brand | Unifix |
| Product Type | Nuts |
| Manufacturer Name | Owlett-Jaton |
| Manufacturer Part Number | UB&MHS08 075 |
| EAN | 5014196544847 |
| Materials | Steel |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Set Screws |
| Colour | Silver |
| Pack Quantity | 5 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Bright Zinc Plated |
| Product Weight | 0.22 kg |
| Product Length | 75 mm |
| Diameter | 8 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |