Urban Screen Planter Square
SKU: LSGUSPS1
The Urban Screen Planter is a fantastic 2-in-1 planter with an incorporated trellis, perfect for allowing climbing plants to bloom. The contemporary style rear trellis helps make this planter a fantastic statement piece in your garden bringing versatility to your garden space. Use it to add vertical interest to your patio or as a striking focal point against a wall.
Features & benefits
- Features a contemporary inspired trellis panel at the rear of the planter perfect for supporting climbing plants
- Perfect as a centre piece of any garden large or small
- Made using responsibly sourced, PEFC certified timber
- Pressure treated to protect against rot and fungal decay.
IDLSGUSPS1
Landscaping > Garden Buildings & Structures > Garden Planters > Urban Screen Planter Square
https://www.jewson.co.uk/p/urban-screen-planter-square-LSGUSPS1
The Urban Screen Planter is a fantastic 2-in-1 planter with an incorporated trellis, perfect for allowing climbing plants to bloom. The contemporary style rear trellis helps make this planter a fantastic statement piece in your garden bringing versatility to your garden space. Use it to add vertical interest to your patio or as a striking focal point against a wall.
Features & benefits
- Features a contemporary inspired trellis panel at the rear of the planter perfect for supporting climbing plants
- Perfect as a centre piece of any garden large or small
- Made using responsibly sourced, PEFC certified timber
- Pressure treated to protect against rot and fungal decay.
Specifications
| Product Name | Urban Screen Planter Square |
| Brand | Grange |
| Product Type | Square Planters |
| Manufacturer Name | Grange |
| Manufacturer Part Number | USPS |
| EAN | 5019063215745 |
| Warranty Period | 20 years |
| Colour | Pressure Treated Green |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Width | 1180 mm |
| Product Weight | 15.1 kg |
| Product Height | 400 mm |
| Product Depth | 400 mm |
| Chain Of Custody Scheme | PEFC |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |