Vancouver 5 Panel Prefinished Walnut Door 726 x 2040mm
SKU: LPDO1120
Light wood inlays create ladder-style panels in the centre of this Vancouver door design, crafted from a beautiful pre-finished Walnut.
Features & benefits
- Engineered Construction
- 2mm (h) x 6mm (w) V Cut Grooves
- Fully finished for ease of installation
- Solid core
IDLPDO1120
Doors & Joinery > Internal Doors > Internal Pre-Finished Doors > Vancouver 5 Panel Prefinished Walnut Door 726 x 2040mm
https://www.jewson.co.uk/p/vancouver-5p-pre-finished-walnut-door-726-x-2040-LPDO1120
Light wood inlays create ladder-style panels in the centre of this Vancouver door design, crafted from a beautiful pre-finished Walnut.
Features & benefits
- Engineered Construction
- 2mm (h) x 6mm (w) V Cut Grooves
- Fully finished for ease of installation
- Solid core
Specifications
| Product Name | Vancouver 5 Panel Prefinished Walnut Door 726 x 2040mm |
| Brand | LPD Doors |
| Manufacturer Name | LPD Doors |
| Manufacturer Part Number | WALVANFC726 |
| EAN | 5036464028132 |
| Warranty Period | 10 years |
| Materials | Walnut Veneer |
| Commercial Or Domestic Use | Domestic |
| Range | 5 Panel |
| Colour | Walnut |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Spain |
| Finish | Pre-Finished |
| Product Width | 726 mm |
| Product Weight | 50 kg |
| Product Length | 2040 mm |
| Thickness | 44 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |