Velcro Easy Hang Light Duty Strap
SKU: CPL30120
Velcro Easy Hang Light Duty
Features & benefits
- Universal fitting
- Easy to use
- Strong and Sturdy
- Max Load 45kg
IDCPL30120
Tools & Fixings > Hand Tools > Tarpaulins, Ropes & Rubble Sacks > Velcro Easy Hang Light Duty Strap
https://www.jewson.co.uk/p/velcro-easy-hang-light-duty-strap-CPL30120
Velcro Easy Hang Light Duty
Features & benefits
- Universal fitting
- Easy to use
- Strong and Sturdy
- Max Load 45kg
Specifications
| Product Name | Velcro Easy Hang Light Duty Strap |
| Brand | Chain Products Limited (GEB) |
| Product Type | Straps |
| Manufacturer Name | Velcro |
| Manufacturer Part Number | VEL-30120-WEU |
| Materials | Steel |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | China |
| Product Width | 89 mm |
| Product Weight | 0.13 kg |
| Product Height | 25 mm |
| Product Length | 260 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |