VELUX GGL Solar INTEGRA Centre Pivot Roof Window White Painted 134 x 98cm
SKU: VXGLUK04
The VELUX solar, centre-pivot roof window GGL is a wireless solution that makes installation fast and easy. The roof window has an integrated and silent motor. Control is simple – just click on the wall switch. And if it rains, the rain sensor automatically closes the window.
Features & benefits
- Solar-powered design delivers all of the benefits of a motorised window without the wires.
- Rain sensor automatically closes the window in the event of rain.
- The motor is hidden in the top cover and totally invisible from view.
- Internal finish white painted / External finish grey aluminium
- Double glazed
IDVXGLUK04
Doors & Joinery > Roof Windows & Skylights > Velux Windows > VELUX GGL Solar INTEGRA Centre Pivot Roof Window White Painted 134 x 98cm
https://www.jewson.co.uk/p/velux-integra-solar-window-centre-pivot-window-134-x-98cm-white-VXGLUK04
The VELUX solar, centre-pivot roof window GGL is a wireless solution that makes installation fast and easy. The roof window has an integrated and silent motor. Control is simple – just click on the wall switch. And if it rains, the rain sensor automatically closes the window.
Features & benefits
- Solar-powered design delivers all of the benefits of a motorised window without the wires.
- Rain sensor automatically closes the window in the event of rain.
- The motor is hidden in the top cover and totally invisible from view.
- Internal finish white painted / External finish grey aluminium
- Double glazed
Specifications
| Product Name | VELUX GGL Solar INTEGRA Centre Pivot Roof Window White Painted 134 x 98cm |
| Brand | VELUX |
| Product Type | Solar Windows |
| Manufacturer Name | VELUX |
| Manufacturer Part Number | GGL UK04 207030 |
| Compliance Approvals | CE Marked |
| Materials |
Aluminium
Pine |
| Range | Centre Pivot |
| Colour | White |
| Pack Quantity | 1 |
| Finish | White Painted |
| Product Width | 134 cm |
| Product Height | 98 cm |
| Pitch | 90 degrees |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |