VELUX Manual Blackout Blind 94 x 160cm until 2014White
SKU: VLXBBW10
Ideal for bedrooms to ensure a goodnight's sleep, VELUX manual blackout blinds are perfect for VELUX roof windows which are positioned within reach. The blind is operated by a control bar and the blind can be moved to any position for ultimate control. The blind has slimline side channels and fascia finished in brushed aluminium, providing maximum daylight when the blind is not in use. Compatible with roof windows measuring 94x160 cm made before 2014. White blackout fabric.
Features & benefits
- Fabric offers complete blackout for darkness at any time
- Brushed aluminium side channels and fascia
- Manual operation
- Blind can be positioned anywhere on roof window
- Easy installation
IDVLXBBW10
Doors & Joinery > Roof Windows & Skylights > Roof Window Blinds > VELUX Manual Blackout Blind 94 x 160cm until 2014White
https://www.jewson.co.uk/p/velux-manual-blackout-blind-roof-windows-94x160cm-until-2014white-VLXBBW10
Ideal for bedrooms to ensure a goodnight's sleep, VELUX manual blackout blinds are perfect for VELUX roof windows which are positioned within reach. The blind is operated by a control bar and the blind can be moved to any position for ultimate control. The blind has slimline side channels and fascia finished in brushed aluminium, providing maximum daylight when the blind is not in use. Compatible with roof windows measuring 94x160 cm made before 2014. White blackout fabric.
Features & benefits
- Fabric offers complete blackout for darkness at any time
- Brushed aluminium side channels and fascia
- Manual operation
- Blind can be positioned anywhere on roof window
- Easy installation
Specifications
| Product Name | VELUX Manual Blackout Blind 94 x 160cm until 2014White |
| Brand | VELUX |
| Product Type | Manual Blackout Blinds |
| Manufacturer Name | VELUX |
| Manufacturer Part Number | DKL P10 1025S |
| EAN | 5702325092566 |
| Compliance Approvals | CE Marked |
| Warranty Period | 3 years |
| Materials | Polyester |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Model Number | P10 |
| Colour | White |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Denmark |
| Product Width | 94 cm |
| Product Weight | 2.078 kg |
| Product Height | 160 cm |
| Product Length | 1391 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |