Visegrip 10RC Straight Jaw Locking Pliers 254mm
SKU: THVIS10R
The IRWIN Vise-Grip straight Jaw Locking Pliers are suitable for general purpose and provide maximum strength and gripping capacity
Features & benefits
- Straight serrated jaws
- Made from high-grade heat-treated alloy steel
- Quick-release lever.
- Additional hex key adjusting screw provides controlled release
IDTHVIS10R
Tools & Fixings > Hand Tools > Building & Plastering Tools > Visegrip 10RC Straight Jaw Locking Pliers 254mm
https://www.jewson.co.uk/p/visegrip-10rc-straight-jaw-locking-pliers-254mm-THVIS10R
The IRWIN Vise-Grip straight Jaw Locking Pliers are suitable for general purpose and provide maximum strength and gripping capacity
Features & benefits
- Straight serrated jaws
- Made from high-grade heat-treated alloy steel
- Quick-release lever.
- Additional hex key adjusting screw provides controlled release
Specifications
| Product Name | Visegrip 10RC Straight Jaw Locking Pliers 254mm |
| Brand | Visegrip |
| Product Type | Cutting Tools |
| Manufacturer Name | Visegrip |
| Manufacturer Part Number | VIS10RC |
| EAN | 0038548001067 |
| Range | Pliers |
| Model Number | VIS10RC |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | China |
| Product Width | 78 mm |
| Product Weight | 0.556 kg |
| Product Height | 22 mm |
| Product Length | 281 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |