Visqueen Zedex DPC Double Sided Jointing Tape 15m x 100mm Black
SKU: FNPYDP78
The Visqueen Zedex DPC Double Sided Jointing Tape 15m x 100mm (L x W) Black is used to bond Visqueen damp proof courses (DPC): Zedex, Polythene and Visqueen Gas Resistant DPCs. It can be used internally or externally and is suitable in compressed load applications such as masonry walls.
Features & benefits
- For bonding The Visqueen Damp Proof Courses at overlaps
- Resists ingression of gas
- Provides excellent adhesion and resists moisture to maintain the damp proof system
IDFNPYDP78
Building Materials > Bricks & Blocks > Damp Proof Membranes > Visqueen Zedex DPC Double Sided Jointing Tape 15m x 100mm Black
https://www.jewson.co.uk/p/visqueen-zedex-dpc-double-sided-jointing-tape-15m-x-100mm-black-FNPYDP78
The Visqueen Zedex DPC Double Sided Jointing Tape 15m x 100mm (L x W) Black is used to bond Visqueen damp proof courses (DPC): Zedex, Polythene and Visqueen Gas Resistant DPCs. It can be used internally or externally and is suitable in compressed load applications such as masonry walls.
Features & benefits
- For bonding The Visqueen Damp Proof Courses at overlaps
- Resists ingression of gas
- Provides excellent adhesion and resists moisture to maintain the damp proof system
Specifications
| Product Name | Visqueen Zedex DPC Double Sided Jointing Tape 15m x 100mm Black |
| Brand | Visqueen |
| Manufacturer Name | Visqueen |
| Manufacturer Part Number | RS000375 |
| Compliance Approvals | BBA Certificated as system component |
| Materials | Butyl |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Jointing Tape |
| Colour | Black |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Width | 150 mm |
| Product Length | 20 m |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |