Vistalux Superweight 1.3mm 1830mm/6 6"ASB
SKU: RFSHA633
Vistalux corrugated PVC roofing and cladding sheet is available in a choice of profile options and sheet weights. It is guaranteed for 10 years.
Features & benefits
- Range of Profiles
- UV Resistant for Durability
- Lightweight
- Easy to Install
IDRFSHA633
Building Materials > Roofing > Roof Sheets > Vistalux Superweight 1.3mm 1830mm/6 6"ASB
https://www.jewson.co.uk/p/vistalux-superweight-1-3mm-1830mm6-6-asb-RFSHA633
Vistalux corrugated PVC roofing and cladding sheet is available in a choice of profile options and sheet weights. It is guaranteed for 10 years.
Features & benefits
- Range of Profiles
- UV Resistant for Durability
- Lightweight
- Easy to Install
Specifications
| Product Name | Vistalux Superweight 1.3mm 1830mm/6 6"ASB |
| Brand | Vistalux |
| Product Type | Corrugated PVC |
| Manufacturer Name | Ariel Plastics Ltd |
| Manufacturer Part Number | 22004 |
| EAN | 5012032220047 |
| Warranty Period | 10 years |
| Materials | PVC |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Colour | Clear |
| Application | Roof sheet and accessories |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | UK |
| Finish | Smooth |
| Product Width | 1.086 m |
| Product Weight | 4.489 kg |
| Product Height | 0.048 m |
| Product Length | 1.83 m |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |