Vitrex Combination Spreader / Filler Squeegee 120mm
SKU: THVTX329
The Vitrex Combination Spreader / Filler has a convenient dual-purpose design with a notched edge for fast adhesive application and a squeegee edge for rapid grouting.
Features & benefits
- Convenient dual purpose design
- Provides a notched edge for fast adhesive application
- 120mm Squeegee edge for rapid grouting
IDTHVTX329
Painting & Decorating > Decorating Tools > Tiling Tools > Vitrex Combination Spreader / Filler Squeegee 120mm
https://www.jewson.co.uk/p/vitrex-combination-spreader-filler-squeegee-120mm-THVTX329
The Vitrex Combination Spreader / Filler has a convenient dual-purpose design with a notched edge for fast adhesive application and a squeegee edge for rapid grouting.
Features & benefits
- Convenient dual purpose design
- Provides a notched edge for fast adhesive application
- 120mm Squeegee edge for rapid grouting
Specifications
| Product Name | Vitrex Combination Spreader / Filler Squeegee 120mm |
| Brand | Vitrex |
| Manufacturer Name | Vitrex |
| Manufacturer Part Number | VIT102277 |
| EAN | 5011204022779 |
| Warranty Period | 3 years |
| Materials | Plastic |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Tiling Tools |
| Colour | Yellow |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Width | 0.7 cm |
| Product Weight | 31.8 g |
| Product Height | 14.4 cm |
| Product Length | 7.9 cm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |