Vitrex Tile File 152 x 64mm 2 Pieces
SKU: THVTX127
Vitrex Tile File 152 x 64mm (L x W) 2 Pieces is a wire mesh designed for filing tiles to straight shape with sharp edges. Works better on uneven edges in already cut tile. Nailed into plank and tile is scraped on for results.
Features & benefits
- Aluminium oxide coating makes it tough
- Ensures high level of abrasion
IDTHVTX127
Kitchens & Bathrooms > Kitchen & Bathroom Tiles > Grouting & Tile Accessories > Vitrex Tile File 152 x 64mm 2 Pieces
https://www.jewson.co.uk/p/vitrex-tile-file-152-x-64mm-2-pieces-THVTX127
Vitrex Tile File 152 x 64mm (L x W) 2 Pieces is a wire mesh designed for filing tiles to straight shape with sharp edges. Works better on uneven edges in already cut tile. Nailed into plank and tile is scraped on for results.
Features & benefits
- Aluminium oxide coating makes it tough
- Ensures high level of abrasion
Specifications
| Product Name | Vitrex Tile File 152 x 64mm 2 Pieces |
| Brand | Vitrex |
| Product Type | Files |
| Manufacturer Name | Vitrex |
| Manufacturer Part Number | VIT102116 |
| Materials | Aluminium oxide |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Width | 64 mm |
| Product Length | 152 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |