Vitrex Tile Spreader Large
SKU: THVIT961
The Vitrex Tile Spreader Large is used for applying tile adhesive to wall or floor surfaces. The flexible plastic spreader with square-toothed edge for fast adhesive application. The contoured, sturdy handle is provided for extra comfort.
Features & benefits
- Strong flexible plastic spreader with notched edge for fast adhesive application
- Contoured handle for extra comfort
IDTHVIT961
Painting & Decorating > Decorating Tools > Tiling Tools > Vitrex Tile Spreader Large
https://www.jewson.co.uk/p/vitrex-tile-spreader-large-THVIT961
The Vitrex Tile Spreader Large is used for applying tile adhesive to wall or floor surfaces. The flexible plastic spreader with square-toothed edge for fast adhesive application. The contoured, sturdy handle is provided for extra comfort.
Features & benefits
- Strong flexible plastic spreader with notched edge for fast adhesive application
- Contoured handle for extra comfort
Specifications
| Product Name | Vitrex Tile Spreader Large |
| Brand | Vitrex |
| Manufacturer Name | Vitrex |
| Manufacturer Part Number | VIT102961 |
| EAN | 5011204601189 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Plastic |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Spreader |
| Colour | Orange |
| Application | Interior / External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Smooth |
| Product Width | 2.1 cm |
| Product Weight | 0.07 kg |
| Product Height | 13.5 cm |
| Product Length | 19.1 cm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |
Alternative Products
Below are some suggested alternatives for the product you are looking to buy. Please note that you are responsible for determining whether the alternative product is suitable for the purpose for which you intend to use them.