Votec D400 Access Cover and Frame 600 x 600 x 100mm Ductile Iron
SKU: DRVT100K
The VOTEC D400 Access Cover and Frame 600 x 600 x 100mm (L x W x D) Ductile Iron features double triangular lids and a 100mm deep frame. For use in lower traffic application areas.
Features & benefits
- Ductile iron for improved weight-to-strength ratio
- Non-rock three point suspension for added stability & silent operation
- 40 Tonne safe test load
- BS EN 124 : 2015 Compliant
IDDRVT100K
Electrics & Plumbing > Drainage > Below Ground Drainage > Votec D400 Access Cover and Frame 600 x 600 x 100mm Ductile Iron
https://www.jewson.co.uk/p/votec-d400-access-cover-and-frame-600-x-600-x-100mm-ductile-iron-DRVT100K
The VOTEC D400 Access Cover and Frame 600 x 600 x 100mm (L x W x D) Ductile Iron features double triangular lids and a 100mm deep frame. For use in lower traffic application areas.
Features & benefits
- Ductile iron for improved weight-to-strength ratio
- Non-rock three point suspension for added stability & silent operation
- 40 Tonne safe test load
- BS EN 124 : 2015 Compliant
Specifications
| Product Name | Votec D400 Access Cover and Frame 600 x 600 x 100mm Ductile Iron |
| Brand | VOTEC |
| Manufacturer Name | EJ |
| Manufacturer Part Number | VTKD100 |
| Compliance Approvals | BS EN 124 : 2015 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Ductile Iron |
| Commercial Or Domestic Use | Commercial |
| Range | Access Covers |
| Model Number | VTKD100 |
| Colour | Black |
| Application | External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Black coated |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | Yes |
| Product Width | 600 mm |
| Product Weight | 65 kg |
| Product Length | 600 mm |
| Product Depth | 100 mm |
| Moisture Resistant | Yes |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |