Votec D400 Hinged Gully Grating and Frame 430 x 370mm Ductile Iron
SKU: DRVT500K
The Votec D400 Hinged Gully Grating and Frame 430 x 370 x 100mm (L x W x D) by EJ is suitable for use in lower traffic application areas. Constructed from quality ductile iron for extra toughness and durability makes it ideal to withstand any conditions.
Features & benefits
- Ductile iron for improved weight-to-strength ratio
- Captive-hinged, wedge-seating for added stability and silent operation
- 40 Tonne safe test load
- BS EN 124 : 2015 compliant
- 1037 cm² waterway area
IDDRVT500K
Electrics & Plumbing > Drainage > Below Ground Drainage > Votec D400 Hinged Gully Grating and Frame 430 x 370mm Ductile Iron
https://www.jewson.co.uk/p/votec-d400-hinged-gully-grating-430-x-370-x-100mm-ductile-iron-DRVT500K
The Votec D400 Hinged Gully Grating and Frame 430 x 370 x 100mm (L x W x D) by EJ is suitable for use in lower traffic application areas. Constructed from quality ductile iron for extra toughness and durability makes it ideal to withstand any conditions.
Features & benefits
- Ductile iron for improved weight-to-strength ratio
- Captive-hinged, wedge-seating for added stability and silent operation
- 40 Tonne safe test load
- BS EN 124 : 2015 compliant
- 1037 cm² waterway area
Specifications
| Product Name | Votec D400 Hinged Gully Grating and Frame 430 x 370mm Ductile Iron |
| Brand | Votec |
| Manufacturer Name | EJ |
| Manufacturer Part Number | VTKD500 |
| Compliance Approvals | CD534 Compliant |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Ductile Iron |
| Commercial Or Domestic Use | Commercial |
| Range | Gully Gratings |
| Colour | Black |
| Application | External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Black Coated |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | Yes |
| Product Width | 370 mm |
| Product Weight | 31 kg |
| Product Length | 430 mm |
| Product Depth | 100 mm |
| Moisture Resistant | Yes |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |