Warmup 140W Foil Heater 2m²
SKU: HWPFW280
The Warmup 140w Foil Heater 2m² is used to safely heat under wooden and floating floors. It is also able to heat under carpet, vinyl and other resilient floors when combined with Warmup insulated underlay and Warmup dual overlay.
Features & benefits
- Can be installed under the floor finish in both dry and wet areas
- No self-levelling required
- Simple to install – roll out and turn
- For use alongside Warmup Insulated Underlay and Dual Overlay Systems
- SafetyNet™ Installation Guarantee
IDHWPFW280
Electrics & Plumbing > Heating > Electric Underfloor Heating > Warmup 140W Foil Heater 2m²
https://www.jewson.co.uk/p/warmup-140w-foil-heater-2m-HWPFW280
The Warmup 140w Foil Heater 2m² is used to safely heat under wooden and floating floors. It is also able to heat under carpet, vinyl and other resilient floors when combined with Warmup insulated underlay and Warmup dual overlay.
Features & benefits
- Can be installed under the floor finish in both dry and wet areas
- No self-levelling required
- Simple to install – roll out and turn
- For use alongside Warmup Insulated Underlay and Dual Overlay Systems
- SafetyNet™ Installation Guarantee
Specifications
| Product Name | Warmup 140W Foil Heater 2m² |
| Brand | Warmup |
| Manufacturer Name | Warmup Plc |
| Manufacturer Part Number | WLFH-140W/280 2SQM-EU |
| EAN | 5034526001116 |
| Compliance Approvals | ASTA |
| Warranty Period | 15 years |
| Output Power | 280 W |
| Commercial Or Domestic Use | Domestic |
| Range | Underfloor Heating |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Coverage | 2 m2 |
| Product Width | 180 mm |
| Product Weight | 600 g |
| Product Height | 180 mm |
| Product Length | 530 mm |
| Cable Length | 41.17 m |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |