Warmup Glass Fibre Insulation Tape 90m Roll
SKU: HWINST90
Warmup Glass Fibre Insulation Tape 90m Roll. Designed for use with insulation boards this tape prevents movement and will help create a waterproof joint.
Features & benefits
- One roll per 25 boards
IDHWINST90
Electrics & Plumbing > Heating > Electric Underfloor Heating > Warmup Glass Fibre Insulation Tape 90m Roll
https://www.jewson.co.uk/p/warmup-glass-fibre-insulation-tape-90m-roll-HWINST90
Warmup Glass Fibre Insulation Tape 90m Roll. Designed for use with insulation boards this tape prevents movement and will help create a waterproof joint.
Features & benefits
- One roll per 25 boards
Specifications
| Product Name | Warmup Glass Fibre Insulation Tape 90m Roll |
| Brand | Warmup |
| Manufacturer Name | Warmup Plc |
| Manufacturer Part Number | TAPEINS90M-EU |
| EAN | 5034526006012 |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Underfloor Heating |
| Application | Interior |
| Pack Quantity | 1 |
| Applicable Standards | Insulation |
| Product Width | 150 mm |
| Product Height | 25 mm |
| Product Length | 150 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |