Warmup Insulation Board 10mm
SKU: HWINSB10
Warmup Insulation Board 10mm. These Warm Insulation boards are ideal for use with electric underfloor heating as they prevent the heat from the heating system escaping downwards to the subfloor.
Features & benefits
- Strong but Flexible
- Energy efficient
- Waterproof and Soundproof in One Single Step
- High Thermal Insulation
IDHWINSB10
Electrics & Plumbing > Heating > Electric Underfloor Heating > Warmup Insulation Board 10mm
https://www.jewson.co.uk/p/warmup-insulation-board-10mm-HWINSB10
Warmup Insulation Board 10mm. These Warm Insulation boards are ideal for use with electric underfloor heating as they prevent the heat from the heating system escaping downwards to the subfloor.
Features & benefits
- Strong but Flexible
- Energy efficient
- Waterproof and Soundproof in One Single Step
- High Thermal Insulation
Specifications
| Product Name | Warmup Insulation Board 10mm |
| Brand | Warmup |
| Manufacturer Name | Warmup Plc |
| Manufacturer Part Number | INSBOARD(PK1) |
| EAN | 5034526005909 |
| Compliance Approvals | CE Marked |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Underfloor Heating |
| Application | Interior |
| Pack Quantity | 1 |
| Coverage | 0.75 m2 |
| Product Width | 600 mm |
| Product Weight | 2610 g |
| Product Height | 10 mm |
| Product Length | 1250 mm |
| Thickness | 10 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |