Wavin Hep2O Pipe Clips Cable Type 15 15mm White
SKU: HHX6515W
Hep2O Nail type of clip, use on concealed pipework for rapid fixing to timber. Suitable for use with 15mm Hep2O pipe
Features & benefits
- Suitable for use with 15mm Hep2O pipe
- Nail type of clip, use on concealed pipework for rapid fixing to timber
- Pack of 50
- Hot and cold flexible push-fit plumbing system
- In4Sure joint recognition for secure joints
- Feel the rumble, leak free connection guaranteed
- Secure demounting with HepKey system
- 50 year industry leading guarantee
- Colour-coded packaging for easy identification - green 10mm, blue 15mm, purple 22mm and orange 28mm
- BS EN 7291 parts 1 and 2, WRAS approved
IDHHX6515W
Electrics & Plumbing > Plumbing > Plumbing Plastics > Wavin Hep2O Pipe Clips Cable Type 15 15mm White
https://www.jewson.co.uk/p/wavin-hep2o-pipe-clips-cable-type-15-15mm-white-HHX6515W
Hep2O Nail type of clip, use on concealed pipework for rapid fixing to timber. Suitable for use with 15mm Hep2O pipe
Features & benefits
- Suitable for use with 15mm Hep2O pipe
- Nail type of clip, use on concealed pipework for rapid fixing to timber
- Pack of 50
- Hot and cold flexible push-fit plumbing system
- In4Sure joint recognition for secure joints
- Feel the rumble, leak free connection guaranteed
- Secure demounting with HepKey system
- 50 year industry leading guarantee
- Colour-coded packaging for easy identification - green 10mm, blue 15mm, purple 22mm and orange 28mm
- BS EN 7291 parts 1 and 2, WRAS approved
Specifications
| Product Name | Wavin Hep2O Pipe Clips Cable Type 15 15mm White |
| Brand | Hep2O |
| Product Type | Pipe Clips |
| Manufacturer Name | Wavin |
| Manufacturer Part Number | HX65/15W |
| EAN | 5027888268235 |
| Warranty Period | 50 years |
| Materials | Polybutylene:PB-1 |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Colour | White |
| Application | Domestic hot and cold plumbing systems |
| Pack Quantity | 50 |
| Country Of Origin | GB |
| Recyclable | No |
| Renewable | No |
| Age Restricted Product | No |
| Product Width | 14 mm |
| Product Weight | 0.004 kg |
| Product Height | 21 mm |
| Product Length | 28 mm |
| Product Depth | 14 mm |
| Diameter | 15 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |