Wavin Osma HepVO Waste Tundish Adaptor Kit 32mm White
SKU: HBV121WH
HepVO is hygienic self sealing valve designed to prohibit the escape of foul sewage smells into the air.
Features & benefits
- For use with an unvented hot water storage system to connect a tundish outlet to a drainage stack
- Prevents foul sewer air from entering a building
- Comprises a 32mm HepVO valve and tundish adapter
- Total length of valve with tundish installed is 320mm
IDHBV121WH
Electrics & Plumbing > Drainage > Below Ground Drainage > Wavin Osma HepVO Waste Tundish Adaptor Kit 32mm White
https://www.jewson.co.uk/p/wavin-osma-hepvo-waste-tundish-adaptor-kit-32mm-white-HBV121WH
HepVO is hygienic self sealing valve designed to prohibit the escape of foul sewage smells into the air.
Features & benefits
- For use with an unvented hot water storage system to connect a tundish outlet to a drainage stack
- Prevents foul sewer air from entering a building
- Comprises a 32mm HepVO valve and tundish adapter
- Total length of valve with tundish installed is 320mm
Specifications
| Product Name | Wavin Osma HepVO Waste Tundish Adaptor Kit 32mm White |
| Brand | Wavin Osma |
| Manufacturer Name | Wavin Ltd |
| Manufacturer Part Number | BV1/21 WH |
| EAN | 5027888249609 |
| Compliance Approvals | BSI Kitemark |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | PP |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Model Number | BV1/21 WH |
| Colour | White |
| Application | Soil and waste |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | GB |
| Applicable Standards | BS EN 274 |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | No |
| Product Width | 22 mm |
| Product Weight | 0.2 kg |
| Product Height | 22 mm |
| Product Length | 142 mm |
| Product Depth | 22 mm |
| Diameter | 32 mm |
| Connector Type | female |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |