Wavin Osma RoofLine Gutter Support Bracket 150mm Grey
SKU: PO6T619G
Wavin Osma RoofLine is a 150mm (6") half-round gutter system suitable for industrial and commercial applications. Connects to 110mm Wavin OsmaSoil downpipe
Features & benefits
- RoofLine gutter bracket to support gutter
- Should be installed at a minimum of 1m spacing (600cm for snow loading)
- Flexed format for easy installation
- Conforms to BS EN 607:2004
IDPO6T619G
Electrics & Plumbing > Drainage > Above Ground Drainage > Wavin Osma RoofLine Gutter Support Bracket 150mm Grey
https://www.jewson.co.uk/p/wavin-osma-roofline-gutter-support-bracket-150mm-grey-PO6T619G
Wavin Osma RoofLine is a 150mm (6") half-round gutter system suitable for industrial and commercial applications. Connects to 110mm Wavin OsmaSoil downpipe
Features & benefits
- RoofLine gutter bracket to support gutter
- Should be installed at a minimum of 1m spacing (600cm for snow loading)
- Flexed format for easy installation
- Conforms to BS EN 607:2004
Specifications
| Product Name | Wavin Osma RoofLine Gutter Support Bracket 150mm Grey |
| Brand | Wavin Osma |
| Product Type | Bracket |
| Manufacturer Name | Wavin Ltd |
| Manufacturer Part Number | 6T619G |
| EAN | 5011479103074 |
| Compliance Approvals | BSI Kitemark |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | PVC |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Model Number | 6T619G |
| Colour | Grey |
| Application | Roof drainage |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | GB |
| Applicable Standards | BS EN 1462: 2004 |
| Finish | Smooth |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | No |
| Product Width | 24 mm |
| Product Weight | 0.055 kg |
| Product Height | 102 mm |
| Product Length | 191 mm |
| Product Depth | 24 mm |
| Diameter | 150 mm |
| Thickness | 3.5 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |