Wavin Osma RoundLine PVC-Coated Steel Top Rafter Bracket 112mm Black 300mm
SKU: POOT745B
Wavin Osma RoundLine is a 112mm (4½") gutter system with circular 68mm downpipe. For domestic standard use. Use for a maximum roof area of 163m² (with one downpipe)
Features & benefits
- RoundLine top rafter bracket
- PVC-coated steel
- Angle of bracket is 30°
- Conforms to BS EN 607:2004
IDPOOT745B
Electrics & Plumbing > Drainage > Above Ground Drainage > Wavin Osma RoundLine PVC-Coated Steel Top Rafter Bracket 112mm Black 300mm
https://www.jewson.co.uk/p/wavin-osma-roundline-pvc-coated-steel-top-rafter-bracket-112mm-black-300mm-POOT745B
Wavin Osma RoundLine is a 112mm (4½") gutter system with circular 68mm downpipe. For domestic standard use. Use for a maximum roof area of 163m² (with one downpipe)
Features & benefits
- RoundLine top rafter bracket
- PVC-coated steel
- Angle of bracket is 30°
- Conforms to BS EN 607:2004
Specifications
| Product Name | Wavin Osma RoundLine PVC-Coated Steel Top Rafter Bracket 112mm Black 300mm |
| Brand | Wavin Osma |
| Product Type | Bracket |
| Manufacturer Name | Wavin Ltd |
| Manufacturer Part Number | 0T745B |
| EAN | 5011479100417 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Steel |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Model Number | 0T745B |
| Colour | Black |
| Application | Roof drainage |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | GB |
| Finish | Smooth |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | No |
| Product Width | 20 mm |
| Product Weight | 0.217 kg |
| Product Height | 90 mm |
| Product Length | 410 mm |
| Product Depth | 20 mm |
| Diameter | 112 mm |
| Thickness | 3.5 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |