Wavin Osma RoundLine Stopend External 12mm Brown
SKU: POOT011N
Wavin Osma RoundLine is a 112mm (4½") gutter system with circular 68mm downpipe. For domestic standard use. Use for a maximum roof area of 163m² (with one downpipe)
Features & benefits
- Fits over RoundLine gutter to blank off one end
- Contains retained seal for secure, watertight fit
- Conforms to BS EN 607:2004
- Range available in black, grey, white and brown
IDPOOT011N
Electrics & Plumbing > Drainage > Above Ground Drainage > Wavin Osma RoundLine Stopend External 12mm Brown
https://www.jewson.co.uk/p/wavin-osma-roundline-stopend-external-12mm-brown-POOT011N
Wavin Osma RoundLine is a 112mm (4½") gutter system with circular 68mm downpipe. For domestic standard use. Use for a maximum roof area of 163m² (with one downpipe)
Features & benefits
- Fits over RoundLine gutter to blank off one end
- Contains retained seal for secure, watertight fit
- Conforms to BS EN 607:2004
- Range available in black, grey, white and brown
Specifications
| Product Name | Wavin Osma RoundLine Stopend External 12mm Brown |
| Brand | Wavin Osma |
| Product Type | Stopend |
| Manufacturer Name | Wavin Ltd |
| Manufacturer Part Number | 0T011N |
| EAN | 5011479101216 |
| Compliance Approvals | BSI Kitemark |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | PVC-U |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Model Number | 0T011N |
| Colour | Brown |
| Application | Roof drainage |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | GB |
| Applicable Standards | BS EN 607:2004 |
| Finish | Smooth |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | No |
| Product Width | 30 mm |
| Product Weight | 0.062 kg |
| Product Height | 67 mm |
| Product Length | 135 mm |
| Product Depth | 30 mm |
| Diameter | 112 mm |
| Thickness | 2.1 mm |
| Jointing System | Push_Fit |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |