Wavin Osma SquareLine Running Outlet 100mm Brown
SKU: PO4T806N
Wavin Osma SquareLine is a 100mm (4") square section gutter system with 61mm square pipe - suitable for a maximum roof area of 178m² (with one downpipe)
Features & benefits
- Hydrodynamic outlet to handle more rainwater
- Connects SquareLine gutter to 61mm downpipe
- Concealed socket to hide downpipe cut end
- Retained seals for secure, watertight installation
- Conforms to BS EN 607:2004
- Range available in Black, White and Brown
IDPO4T806N
Electrics & Plumbing > Drainage > Above Ground Drainage > Wavin Osma SquareLine Running Outlet 100mm Brown
https://www.jewson.co.uk/p/wavin-osma-squareline-running-outlet-100mm-brown-PO4T806N
Wavin Osma SquareLine is a 100mm (4") square section gutter system with 61mm square pipe - suitable for a maximum roof area of 178m² (with one downpipe)
Features & benefits
- Hydrodynamic outlet to handle more rainwater
- Connects SquareLine gutter to 61mm downpipe
- Concealed socket to hide downpipe cut end
- Retained seals for secure, watertight installation
- Conforms to BS EN 607:2004
- Range available in Black, White and Brown
Specifications
| Product Name | Wavin Osma SquareLine Running Outlet 100mm Brown |
| Brand | Wavin Osma |
| Product Type | Outlet |
| Manufacturer Name | Wavin Ltd |
| Manufacturer Part Number | 4T806N |
| EAN | 5011479102404 |
| Compliance Approvals | BSI Kitemark |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | PVC-U |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Model Number | 4T806N |
| Colour | Brown |
| Application | Roof drainage |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | GB |
| Applicable Standards | BS EN 607:2004 |
| Finish | Smooth |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | No |
| Product Width | 125 mm |
| Product Weight | 0.263 kg |
| Product Height | 135 mm |
| Product Length | 220 mm |
| Product Depth | 125 mm |
| Diameter | 100 mm |
| Jointing System | Push_Fit |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |