Wavin Osma Waste Push-Fit Plain Ended Pipe 50mm Grey 3m
SKU: PO2W073G
Wavin Osma Push-fit Waste is a simple to use system with quick efficient assembly via push-fit jointing, saving you time and site costs. 32,40 & 50mm sizes in black, grey and white.
Features & benefits
- Polypropylene plain ended pipe for use with Wavin Osma push-fit waste fittings
- Simple-to-use system saving time and site costs
- Kitemarked to BS EN 1451-1:2000
- Available in 32, 40 and 50mm sizes
IDPO2W073G
Electrics & Plumbing > Drainage > Below Ground Drainage > Wavin Osma Waste Push-Fit Plain Ended Pipe 50mm Grey 3m
https://www.jewson.co.uk/p/wavin-osma-waste-push-fit-plain-ended-pipe-50mm-grey-3m-PO2W073G
Wavin Osma Push-fit Waste is a simple to use system with quick efficient assembly via push-fit jointing, saving you time and site costs. 32,40 & 50mm sizes in black, grey and white.
Features & benefits
- Polypropylene plain ended pipe for use with Wavin Osma push-fit waste fittings
- Simple-to-use system saving time and site costs
- Kitemarked to BS EN 1451-1:2000
- Available in 32, 40 and 50mm sizes
Specifications
| Product Name | Wavin Osma Waste Push-Fit Plain Ended Pipe 50mm Grey 3m |
| Brand | Wavin Osma |
| Manufacturer Name | Wavin Ltd |
| Manufacturer Part Number | 2W073G |
| EAN | 5011479115749 |
| Compliance Approvals | BSI Kitemark |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | PP |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Model Number | 2W073G |
| Colour | Grey |
| Application | Soil and waste |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | GB |
| Applicable Standards | BS EN 1451-1:2000 |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | No |
| Product Width | 50 mm |
| Product Weight | 1.01 kg |
| Product Height | 50 mm |
| Product Length | 3000 mm |
| Product Depth | 50 mm |
| Diameter | 50 mm |
| Thickness | 2.4 mm |
| Jointing System | Push_Fit |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |